×

„Wszystko co robimy i wszystko czym jesteśmy zaczyna się od naszego oddechu.”

Dr Joy Manne

O oddechu oczami specjalistów

"Oddech jest życiem; bez oddechu nie ma życia. Oddychanie jest stanem naszej świadomości. Nawykowe rytmy oddychania regulują stan świadomości oraz emocji w życiu codziennym; zmiana rytmu oddychania wprowadza zmianę stanu świadomości. Oddech jest życiem, a życie jest relacją. Fizyczny akt wdechu i wydechu, brania i przyjmowania, powstrzymywania, zatrzymywania, dawania i wypuszczania - symbolizuje nasze relacje. Miłość, komunikacja, uwaga, szacunek, pieniądze, pożywienie oraz seks również obejmują te procesy. Koncentrowanie się na oddechu rozwija świadomość: proces uświadamiania siebie uwalnia oddech. Kiedy oddech jest swobodny, swobodne jest również nasze życie."

Dr Joy Manne, Terapia duszy

Korzyści płynące z pracy z oddechem:

redukcja stresu poprzez głęboką relaksację
lepsze zdrowie i dobre samopoczucie
więcej młodzieńczej witalności i energii
stabilizacja emocjonalna
efektywniejsze rozwiązywanie problemów
zwiększa się zdolność postrzegania i dokonywania pozytywnych zmian
lepsza jasność umysłu
poprawniejsze i łatwiejsze stosunki międzyludzkie
spokój wewnętrzny, zdolność do współczucia, poczucie trwałego szczęścia
rozszerzenie świadomości
poczucie, że jest się wypełnionym energią
głębokie poczucie celu i sensu życia

Oddech to fizjologicznie najbardziej naturalny proces, który towarzyszy nam przez całe życie. Jest w tym coś magicznego. Z każdym wdechem dostarczasz tlenu, ale też i nowej energii, jakbyś zaczynał coś od nowa. A z każdym wydechem oczyszczasz swój organizm i dajesz mu  uwolnienie. W połączeniu wdechu i wydechu czujesz, że jesteś, że żyjesz… Czasem czujesz ukojenie, a czasem połączenie wszystkiego, co w nas rozłączone i połączenie ze wszystkim, co wokół. Pozwól sobie doświadczyć magii oddechu, nowej jakości swojego życia. Poprzez bycie tu i teraz.

Regeneracja organizmu

„Przeciętny człowiek bierze 20 000 oddechów dziennie, oznacza to, że 100 metrów kwadratowych naszych płuc, wystawione jest na działanie 8 000 litrów powietrza. Krew transportuje życiodajny tlen do komórek naszego ciała, co pozwala nam radzić sobie ze stresem życia codziennego, regenerować się i cieszyć się życiem. W drodze powrotnej z komórek, krew niesie 70% końcowych produktów przemiany materii, głównie dwutlenku węgla, aby wyeliminować je przez płuca. Chociażby z tych powodów - rewitalizacji i pozbycia się toksyn - opłaca się nauczyć oddychać skutecznie.”

C. Dowling "Rebirthing and Breathwork"

Zdrowie i redukcja bólu

„ Zmiany tempa i głębokości oddychania wywołują zmiany w jakości i rodzaju peptydów uwalnianych z rdzenia mózgu. Jako, że wśród peptydów znajduje się wiele endorfin, naturalnych opioidów występujących w organizmie ludzkim, oraz innych substancji znoszących ból, szybko osiągamy jego zmniejszenie. Powiązanie peptydowo – oddechowe jest dobrze udokumentowane. W zasadzie jakikolwiek peptyd znaleziony gdziekolwiek indziej, występuje także w ośrodku oddechowym. To jest podłoże do naukowego uznania potężnych uzdrawiających efektów świadomego, kontrolowanego oddychania.”

Candace Pert, Molecules of Emotion