Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach (ang. Brief Solution Focused Therapy) należy do jednego z szesnastu współczesnych wiodących systemów psychoterapeutycznych, określanego mianem terapii konstruktywistycznych (J. O. Prochaska, J. C. Norcross, 2006).Ten rodzaj terapii, czy szerzej rzecz ujmując Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniach (ang. Solution Focused Approach) to nie tylko specyficzny model terapii, ale także znacznie szerszy zakres pojęciowy. Liczne przykłady aplikacji tego podejścia, odnajdujemy m.in. w obszarze ochrony zdrowia psychicznego, wychowania, edukacji (ang. Solution Focused Education), zarządzania zasobami ludzkimi w biznesie, czy praktyce pracy socjalnej, itp. Ponadto model ten znajduje zastosowania zarówno w pracy z pojedynczymi osobami, jak i grupami.W odniesieniu zaś do zagadnienia terapii warto także zaznaczyć, że podejście to sprawdza się w pracy z klientami doświadczającymi różnych problemów, np. przemocy, depresji, uzależnień, bulimii i anoreksji, konfliktów małżeńskich, itp.Specyfika modelu TSR określa sposób postrzegania zarówno samego człowieka, natury jego problemów, możliwości zmiany oraz najbardziej użytecznych sposobów pomagania ludziom w jej osiągnięciu. Sposób, który możemy określić jako podejście radykalne, oparte o ideę konwersacji, zakładające możliwość skutecznej pracy nad zmianą bez potrzeby zgłębiania, czy szczegółowej analizy natury problemów, których doświadczają klienci. Podejście to zakłada także upełnomocnienie klienta, rozumiane jako jednocześnie środek i efekt końcowy relacji pomocowej. Idea ta bazuje na dwóch źródłach: znaczeniu przypisywanemu budowaniu obrazu rozwiązań, które są domeną tzw. preferowanej przyszłości klienta oraz przekonaniu, że klienci posiadają wystarczające zasoby, aby obraz ten zmaterializować w swojej przyszłości, czyli osiągnąć zakładane cele.
Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniach (ang. Solution Focused Approach), jest określonym sposobem postrzegania zarówno samego człowieka, natury jego problemów, możliwości zmiany oraz najbardziej użytecznych sposobów pomagania ludziom w jej osiągnięciu. To podejście radykalne, oparte na konwersacji, która zakłada możliwość skutecznej pracy nad zmianą, bez potrzeby analizy natury problemu, którego doświadcza klient. Podejście to zakłada, że klient jest ekspertem w kontekście dokonania zmiany, w procesie pomocowym.
Idea PSR - Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach bazuje na dwóch ideach:
· preferowanej przyszłości klienta,
· przekonaniu, że klienci posiadają wystarczające zasoby, żeby obraz ten urzeczywistnić w swojej przyszłości, czyli osiągnąć zakładane cele, rozwiązać problem.
Twórcy tego modelu to Steve de Shazer i Insoo Kim Berg, którzy wraz ze swoimi współpracownikami od końca lat 70 – tych ubiegłego wieku rozwijali go, w ramach Centrum Terapii Krótkoterminowej w Milwaukee, w Stanach Zjednoczonych. W swoim podejściu nawiązywali do dorobku M.H. Ericsona oraz metod pracy stosowanych w Mental Research Institute w Palo Alto .
poniedziałek, wtorek, środa, czwartek: godz. 16.00 – 18.00
piątek 16.00 – 20.00
ul. Telesfora 2/7
45-706 Opole
kontakt@akademia-goya.pl
tel. +48 572 801 582
konsultacja terapeutyczna
od 150 zł
1h
konsultacja zdalna
od 120 zł
45 min
terapia partnerska
od 200 zł
1h
terapia rodzinna
od 250 zł
1h
konsultacja przed mediacyjna, indywidualna
od 150 zł
1h
Mentoring
250 zł
1h
Mediacja
1 spotkanie
225 zł / osoba
2h